Чи потрібен дитині спорт?
Усі батьки мріють, щоб їхня дитина стала сильною, упевненою в своїх силах людиною, стійкою до невдач, самостійною, незалежною, наполегливою у досягненні цілей, здоровою фізично і психічно.
За статистикою, чим активніше дитина займається фізичними вправами у 5-8 років, тим менше ризик хвороб серця у майбутньому, проблем з хребтом, зайвою вагою, порушенням кровообігу (вегето-судинна дистонія). Є й психологічні плюси: спорт навчає перемагати і програвати, планувати час, дотримуватися дисципліни.
І тут постає нова проблема — проблема вибору.
Спорт чи фізкультура?
Насамперед батьки мають визначитись:
чи хочуть вони зробити з дитини спортсмена, чи просто здорову, фізично розвинену людину. Це і є різниця між професійним спортом і фізкультурою, тобто спортом заради здоров'я. Як кажуть у народі, «фізкультура лікує, а спорт руйнує». Спортом займаються заради результату, а фізкультурою — щоб бути здоровим.
Не варто ідеалізувати заняття спортом. Попри плюси, там не бракує й мінусів. Насамперед це травми, без яких не обходиться жодна спортивна кар'єра, і надмірні навантаження, що спричиняють проблеми зі здоров'ям у майбутньому. Спортивні єдиноборства (бокс, карате тощо) — це удари по голові, струси мозку; боротьба (дзюдо, вільна боротьба) — вивихи суглобів; футбол — травми ніг, важка атлетика — надмірне навантаження хребта і суглобів, слабке серце; легка атлетика — навантаження на суглоби ніг; художня гімнастика і хокей — лідери з травматизму. Проте ці проблеми виникають тоді, коли спорт заради здоров'я перетворюється у спорт заради результату. Тож батьки мають контролювати ситуацію і зробити вибір.
Натомість плавання, східна гімнастика (ушу, цигун) і танці — ідеальні види спорту для гармонійного розвитку всього організму.
Нині в заняттях спортом є ще один бік — фінансовий. В економ-клас входить футбол, плавання, волейбол, баскетбол. У бізнес-клас — танці (костюми і взуття для виступів), лижі й хокей (спорядження коштує сотні євро), теніс, кінний спорт тощо.
Втім, значні затрати для батьків починаються тоді, коли робиться вибір на користь спортивної кар'єри.
Якщо ж ви хочете, щоб малюк просто гармонійно фізично розвивався — відведіть його у спортивну секцію, фітнес-клуб, басейн. Проте в обох випадках треба все одно вибрати — вид спорту. Однак перед цим вибором слід визначитися з 2 чинниками: вік, з якого починати спортивні заняття, стан здоров'я дитини та її бажання займатися.
З якого віку можна займатися спортом?
Головне завдання батьків — не нашкодити здоров'ю дитини у прагненні його покращити, адже надмірні навантаження негативно вливають на фізичний і психологічний розвиток малюка (синдром хронічної втоми, неврози тощо). Ось що радять фахівці:
- з 3-х років можна ходити на плавання (з батьками, з 7 — без), танці, дитячий фітнес, ушу;
- 4-5 років — теніс, єдиноборства, хокей, фігурне катання, лижі;
- з 6 років — акробатика, футбол, художня гімнастика;
- з 7 років — велоспорт, аеробіка, синхронне плавання;
- з 8 років — волейбол, баскетбол, гольф;
- з 9 років — біатлон, сноуборд, регбі;
- з 10 років — легка атлетика, фехтування, кінний спорт
- з 12-13 років — бокс.
Для дітей з ослабленим здоров'ям підійде плавання з полегшеним режимом тренувань, проте якщо вона має захворювання дихальних шляхів (синусит, тонзиліт, гайморит), слід порадитися з лікарем, і взагалі якщо має будь-які проблеми зі здоров'ям — обов'язково порадьтеся з лікарем щодо того, які навантаження їй не зашкодять. Танці — єдиний вид занять, де нема явних протипоказань.
Спорт взагалі протипоказаний, якщо дитина має проблеми з серцем, порушення судинної системи (тиск), хронічні захворювання органів дихання і травлення. Таким дітям слід ходити на лікувальну фізкультуру.
А крім того, є ж іще шахи, які розвивають увагу, логічне мислення, дисципліну.
Бажання дитини, її особистість і види спорту
Щоб від спорту була користь, дитина має отримувати задоволення від занять. А для цього вид спорту має пасувати індивідуальному типу особистості, характеру, нахилам, фізичним даним, а не амбіціям батьків, та навіть амбіціям самої дитини (бо Федько ходить на футбол, і Сашко ходить): прийшов малюк на тренування, походив і кинув. Бо не його. І не треба його сварити, натомість підказати, в якому виді спорту йому буде комфортно, і тільки тоді він зможе досягнути успіхів.
Якщо малюк екстраверт, комунікабельний, приязний, не соромиться, то досягне успіхів у швидкісно-силових видах спорту (боротьба, лижі, легка атлетика, акробатика, гімнастика, теніс, танці, ковзани) — якщо він лідер і не хоче ні з ким ділитися перемогою, і командних (футбол, хокей тощо) — якщо не має лідерських задатків. Єдиноборства підходять гіперактивним, агресивним дітям, де вони можуть витратити зайву енергію та агресію.
Якщо малюк інтраверт, сором'язливий і пасивний, то фітнес, плавання, кінний спорт, ковзани, танці, дитяча йога — це його.
Якщо дитина не хоче займатися спортом, не варто її змушувати. Для здоров'я достатньо гуляти, бавитися надворі, ходити пішки. Є діти, нервова система яких не витримує змагань взагалі або ж поразок, без яких неможливі змагання. Не покажуть спортивних результатів апатичні, дратівливі діти. Психоастеніки (нерішучі, з поганим сном та утомлюваністю діти) також ніколи не стануть чемпіонами, проте плавання і танці принесуть лише користь.
Басейн і кінний спорт помічні для дітей з підвищеною збудливістю, різкими емоційними реакціями. Вода і спілкування з кіньми заспокоює, знімає стрес.
Загалом, ще раз повторимо: плавання і танці мають найменше протипоказань і підходять майже усім дітям.
Матеріал розміщено з дозволу дитячого всеукраїнського журналу «Ангелятко»
|